مقالات

فلومتر چیست و چه کاربردی دارد؟ قیمت و خرید انواع فلومتر

فلومتر چیست؟

فلومتر (Flowmeter) یا جریان سنج (یا سنسور جریان) ابزاری است که برای اندازه‌گیری میزان جریان خطی، غیرخطی، جرمی یا حجمی یک مایع یا یک گاز استفاده می‌شود.

 

هنگام انتخاب فلومترها، باید عوامل نامحسوس مانند آشنایی پرسنل کارخانه، تجربه آن‌ها از کالیبراسیون و نگهداری، در دسترس بودن قطعات یدکی و میانگین زمان بین تاریخ خرابی و غیره را در نظر گرفت. همچنین توصیه می‌شود که هزینه نصب فقط پس از انجام این مراحل محاسبه شود.

 

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در اندازه‌گیری جریان، تغییر توالی است:

 

به جای انتخاب سنسوری که عملکرد درستی داشته باشد، سعی در توجیه استفاده از دستگاه وجود دارد زیرا هزینه آن کمتر است.

این خریدهای “ارزان” می‌توانند نصب پر هزینه‌تری داشته باشند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا جریان سنج یا فلومتر را بهتر بشناسید، اما اگر سوالات خاصی برای اندازه‌گیری جریان دارید می‌توانید در هر زمان با کارشناسان دفتر مهندسی پنل در تماس باشید.

شکل فلومتر
فلومتر یا جریان سنج کوریولیس یا جریان سنج جرمی برای اندازه‌گیری مایعات روغن و گاز در خط لوله که معمولاً در صنعت نفت و گاز استفاده می‌شود.

انواع فلومتر

دو نوع فلومتر به طور گسترده‌ در صنایع استفاده می‌شود:

 • فلومترهای حجمی
 • فلومترهای جرمی

فلومترهای حجمی به این دلیل نام‌گذاری شده‌اند که این جریان سنج‌ها حجم سیال عبوری از یک مکان خاص را در یک بازه زمانی مشخص اندازه‌گیری می‌کنند.

فلومتر حجمی یک خروجی آنالوگ، دیجیتال یا پالس فوری از میزان جریان حجمی مایع یا گاز را فراهم می‌کند.

 

انواع مختلف فلومترهای حجمی به شرح زیر موجود است:

 

 • دیفرانسیل فوقانی (صفحات روزنه‌ای، کنتورهای ونتوری، Annubar)
 • دیفرانسیل محیطی (روتامتر)
 • فلومترهای الکترومغناطیسی
 • فلومترهای التراسونیک
 • فلومترهای توربینی
 • فلومترهای ورتکس یا گردابی
 • جابجایی‌های مثبت

فلومترهای جرمی

فلومتر جرمی میزان جریان جرم سیالی را که از طریق یک لوله در واحد زمان عبور می‌کند اندازه می‌گیرد. همانطور که در زیر ذکر شده است، دو نوع فلومتر جرمی وجود دارد:

 • فلومتر جرمی کوریولیس (Coriolis)
 • فلومترهای جرمی حرارتی

 

انواع فلومتر

انتخاب فلومتر مناسب

اولین قدم در انتخاب فلومتر (سنسور جریان) تعیین این است که آیا اطلاعات دبی باید مداوم باشند یا کلی و آیا این اطلاعات به صورت محلی نیاز هستند یا از راه دور؛ اگر از راه دور است، انتقال باید آنالوگ باشد یا دیجیتال یا مشترک؟

و اگر به اشتراک گذاشته شود، فرکانس موردنیاز برای (حداقل) به روزرسانی اطلاعات چیست؟

 

پس از پاسخ به این سوالات، باید با ارزیابی خصوصیات و ویژگی‌های جریان سیال فرآیند و لوله کشی‌هایی که فلومتر را در خود جای می‌دهد، داده شود.

به منظور دستیابی به این پاسخ‌ها به صورت سیستماتیک، فرم‌هایی ایجاد شده است که نیاز است انواع داده‌های مرتبط را برای هر کاربرد تکمیل کنید: فرم ارزیابی فلومتر را دانلود کنید.

مشخصات سیال و جریان

سیال و فشار حاصل از آن، دما، افت فشار مجاز، چگالی (یا وزن مخصوص)، رسانایی، ویسکوزیته و فشار بخار در حداکثر دمای کار ذکر شده است که همراه با نشانه‌ای از چگونگی این خواص، کلیه اطلاعات ایمنی یا سمی همراه با اطلاعات دقیق در مورد ترکیب مایعات، وجود حباب‌ها، مواد جامد (ساینده یا نرم، اندازه ذرات، الیاف)، تمایل به پوشش و کیفیت انتقال نور (مات، نیمه شفاف) ارائه می‌شود.

 

محصول مرتبط:

فلومتر توربینی

محدوده فشار و دما

مقادیر حداقل و حداکثر فشار و دما انتظار می‌رود علاوه بر مقادیر عملیاتی عادی هنگام انتخاب فلومترها مشخصات دیگری مانند: این‌که آیا جریان می‌تواند معکوس شود، آیا همیشه لوله را پر نمی‌کند، آیا جریان اسلاگ ممکن است ایجاد شود (جامدات هوا – مایع)، آیا هوادهی یا تپش احتمال دارد، آیا تغییرات دمایی ناگهانی ایجاد می‌شود، یا اینکه در هنگام تمیز کردن احتیاط‌های ویژه‌ای لازم است یا نه را نیز مشخص کند.

فلومتر

منطقه لوله گذاری و نصب فلومتر

در مورد لوله کشی و ناحیه ای که قرار است فلومترها در آن قرار بگیرند،

نکات زیر را درنظر بگیرید:

جهت لوله کشی، جهت فلومتر (جلوگیری از جریان رو به پایین در کاربردهای مایع)، اندازه، ماده، برنامه، درجه فشار فلنج، قابلیت دسترسی، چرخش‌های بالا یا پایین دست، شیرآلات، تنظیم‌کننده‌ها و طول‌های لوله‌های مستقیم موجود.

همچنین مهندس تعیین‌کننده باید بداند که آیا میدان‌های لرزشی یا مغناطیسی در منطقه وجود دارد یا نه، آیا برق الکتریکی یا پنوماتیک در دسترس است، آیا منطقه برای خطرات انفجار طبقه‌بندی شده است یا سایر الزامات خاص دیگر مانند رعایت بهداشت یا مقررات (CIP) باید چک شوند.

میزان جریان و دقت فلومترها

مرحله بعدی تعیین دامنه موردنیاز برای شناسایی حداقل و حداکثر جریانی (جرم یا حجمی) است که اندازه گیری خواهد شد. پس از آن، دقت اندازه گیری جریان مورد نیاز نیز تعیین می‌شود.

به‌طور معمول دقت فلومترها در درصد قرائت واقعی (AR)، در درصد دهانه کالیبره شده (CS) یا در درصد واحدهای مقیاس کامل (FS) مشخص می‌شود. الزامات دقت فلومتر باید در حداقل، نرمال و حداکثر دبی مشخص شود.

تا زمانی که این الزامات را ندانید، عملکرد فلومتر شما در کل دامنه قابل قبول نیست.

دقت در مقابل تکرارپذیری

اگر بتوان عملکرد اندازه‌گیری قابل قبولی از دو دسته مختلف جریان سنج دریافت کرد که یکی فاقد قطعات متحرک است، آن را انتخاب کنید.

 

قطعات متحرک نه تنها به دلایل آشکار سایش، روانکاری و حساسیت به روکش، منبع بالقوه ای از مشکلات هستند، بلکه به این دلیل که قطعات متحرک نیاز به فضاهای خالی دارند گاهی اوقات “لغزش” را نیز در جریان اندازه‌گیری شده وارد می‌کنند.

 

حتی با مترهای خوب و کالیبره شده، این جریان بدون اندازه‌گیری با تغییر در ویسکوزیته و درجه حرارت سیال، متفاوت است. تغییرات دما نیز ابعاد داخلی کنتور را تغییر می‌دهد و نیاز به جبران دارد.

 

بعلاوه، اگر کسی بتواند عملکرد مشابهی را از هر دو فلومتر و سنسور نقطه‌ای به دست آورد، معمولاً توصیه می‌شود از فلومتر استفاده کنید. از آنجا که سنسورهای نقطه‌ای جریان کامل را مشاهده نمی‌کنند، فقط در صورت وارد شدن به عمقی که سرعت جریان متوسط پروفیل سرعت در سطح لوله باشد، دقیق است.

حتی اگر این نقطه در زمان کالیبراسیون با دقت تعیین شود، احتمالاً بدون تغییر باقی خواهد ماند، زیرا پروفیل‌های سرعت با دبی، ویسکوزیته، دما و سایر عوامل تغییر می‌کنند.

علاقه انسان به اندازه گیری جریان هوا و آب بی انتها است. آگاهی از جهت و سرعت جریان هوا اطلاعات اساسی برای همه ناوبران باستان بود و توانایی اندازه گیری جریان آب برای توزیع عادلانه آب از طریق قنات جوامع اولیه مانند شهرهای سومری اور، کیش و ماری در حوالی رودخانه های دجله و فرات حدود 5000 سال قبل از میلاد بسیار لازم بود.

واحدهای جرمی یا حجمی فلومتر

قبل از انتخاب یک فلومتر (جریان سنج)، همچنین توصیه می‌شود تعیین کنید که اگر اطلاعات در جریان در واحدهای جرمی یا حجمی ارائه شوند، اطلاعات کدام جریان مفیدتر خواهد بود.

 

 

هنگام اندازه‌گیری جریان مواد فشرده، جریان حجمی زیاد معنی‌دار نیست مگر اینکه تراکم (و گاهی اوقات نیز ویسکوزیته) آن ثابت باشد.

 

هنگامی که سرعت (جریان حجمی) مایعات غیرقابل تراکم اندازه‌گیری می‌شود، وجود حباب‌های معلق باعث خطا می‌شود. بنابراین، هوا و گاز باید قبل از رسیدن مایعات به کنتور خارج شوند. در سنسورهای دیگر سرعت و آسترهای لوله می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند (التراسونیک)، یا اگر تعداد رینولدز خیلی کم باشد ممکن است کنتور متوقف شود.

 

با توجه به این نکات،  باید جریان سنج‌های جرمی، که به تغییرات چگالی، فشار و ویسکوزیته حساس نیستند و تحت تأثیر تغییر در تعداد رینولدز نیستند را در نظر داشته باشید. همچنین در صنایع شیمیایی دودکش‌های مختلفی که می‌توانند جریان را در لوله‌های نیمه کامل اندازه‌گیری کنند و می‌توانند مواد جامد شناور یا قابل حل زیادی را عبور دهند، کمتر استفاده می‌شوند.

فلومتر تقسیم کننده

نرخ جریان جرمی یا حجمی؟

می‌خواهید جریان را اندازه گیری کنید؟ پس یک فلومتر بخرید. جریان سیال به عنوان مقدار سیالی که از یک مکان مشخص عبور می‌کند تعریف شده است، این امر ساده به نظر می‌رسد با این حال، معادله زیر که جریان سیال در یک لوله را توصیف می‌کند را درنظر بگیرید

Q = A x v

Q سرعت جریان، A ناحیه متقاطع لوله و v متوسط ​​سرعت مایع در لوله است. با حل این معادله، جریان سیالی که با سرعت متوسط ​​1 متر در ثانیه از طریق لوله ای با سطح مقطع 1 متر مربع حرکت می‌کند، 1 متر مکعب در ثانیه است. توجه داشته باشید که Q یک حجم در واحد زمان است، بنابراین Q معمولاً به عنوان دبی “حجمی” نشان داده می‌شود. اکنون معادله زیر را در نظر بگیرید:

W = rho x Q

جایی که W سرعت جریان است، و rho چگالی سیال است. با استفاده از این معادله، هنگامی که 1 متر مکعب در ثانیه مایعی با تراکم 1 کیلوگرم بر متر مکعب جریان دارد، سرعت جریان 1 کیلوگرم در ثانیه خواهد بود. (همین کار را می توان برای “پوند”های معمول نیز انجام داد.

بدون جزئیات – یک پوند واحد جرم فرض می‌شود.) توجه داشته باشید که W جرم در واحد زمان است، بنابراین W به عنوان “جرم” نشان داده می‌شود.

فلومتر به چه میزان نگهداری نیاز دارد؟

تعدادی از عوامل وجود دارند که بر نگهداری و طول عمر فلومترها تأثیر می‌گذارند. البته عامل اصلی تطبیق ابزار مناسب با کاربرد خاص آن فلومتر است. دستگاه‌هایی که به درستی انتخاب نشده‌اند از همان ابتدا مشکلاتی ایجاد می‌کنند.

فلومترهای فاقد قطعات متحرک معمولاً کمتر از واحدهای دارای قطعات متحرک مورد توجه قرار می‌گیرند. اما تمام فلومترها سرانجام به نوعی نگهداری درست نیاز دارند.

 

قیمت فلومتر

قیمت فلومتر باتوجه به شرایط فعلی می‌تواند متفاوت باشد اما به شما این اطمینان را می‌دهیم که دفتر مهندسی پنل بهترین قیمت را بدون واسطه به شما پیشنهاد خواهد داد. قبل از خرید حتما با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول فلومتر

1. فلومتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

فلومتر مقدار مایع، گاز یا بخار جریان یافته را از طریق حسگرهای فلومتری اطراف آن اندازه‌گیری می‌کند.

 

2. کاربرد فلومتر چیست؟

فلومتر (یا سنسور جریان) ابزاری است که برای اندازه‌گیری میزان جریان خطی، غیرخطی، جرمی یا حجمی مایع یا گاز استفاده می‌شود.

 

3. برای خرید فلومتر چه کاری انجام دهیم؟

برای خرید فلومتر کافی‌ست با کارشناسان دفتر مهندسی پنل تماس بگیرید و بعد از راهنمایی درباره نوع محصولی که نیاز دارید سفارش خود را ثبت کنید.

 

4. قیمت فلومتر در فروشگاه پنل چقدر است؟

باتوجه به نوسانات ارزی کشور نمی‌توان قیمت ثابتی برای انواع فلومتر درنظر گرفت اما این اطمینان را به شما می‌دهیم که قیمت فلومتر در فروشگاه پنل به‌دلیل بدون واسطه بودن قیمتی بسیار رقابتی و مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

خروج
کاربر گرامی جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 36617522-021 تماس بگیرید
+

ورود

خروج

ستون کناری