مقالات

روتامتر

روتامتر چیست؟

یکی از پر کاربردترین وسایلی که امروزه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد rotameter hsj. روتامترها نوعی دبی سنج است که می‌توانند دبی سیال عبوری ( مایع و یا گاز ) از یک لوله را اندازه گیری نماید مانند روتامتر آب.

استفاده از روتامتر برای اندازه‌گیری دبی جریان سیال بسیار معمول است.

روتامتر چیست؟

 

 

 

از کاربردهای روتامتر می‌توان به آزمایشگاه‌ها، سیستم‌های تأسیساتی و به‌طور کلی تمام جاهایی که دانستن دبی یک جریان سیال لازم باشد اشاره کرد.

روتامتر به عنوان نمایش دهنده فلوی لحظه‌ای  جزء روش‌هایی از تکنیک سطح متغیر یا VARIABLE AREA در اندازه گیری فلو استفاده می‌کند.

نمونه رایج روتامتر تشکیل شده از یک استوانه کونیک شیشه‌ای که بر حسب فلوی ماده مورد نظر نسبت به زمان کالیبره شده و یک قطعه مخروط شکل فلزی که با افزایش فلو در شیشه به سمت بالا حرکت می‌کند . بعضی از روتامترها را در کپسول‌های اکسیژن در بیمارستان‌ها نیز می‌توان مشاهده کرد.

مقاله مرتبط: فلومتر چیست؟

 

 

در صنعت با توجه به دمای سیال مورد نظر، همچنین چگالی یا ویسکوزینته ماده، همچنین فشار آن روتامتر را کالیبره می‌کنند. در انتخاب روتامتر بایستی به موارد زیر توجه کنید.

رطوبت سنج محیط:

رطوبت سنج‌های محیطی دیجیتال معمولا با نمایش دما همراه هستند و به آن‌ها ترموهیگرومتر گفته می‌شود. در مدل‌های آنالوگ رطوبت سنج‌های عقربه‌ای بوده و رطوبت نسبی را بدون نمایش دما اندازه گیری می‌کنند.

 

در زیر به پاره از مدل‌های موجود اشاره گردیده است:

  • رنج دمایی
  • فشار خط
  • نوع کانکشن
  • چگالی یا ویسکوزیته سیال

فلو ایندیکیتور به عنوان نمایش‌دهنده فلوی لحظه‌ای جزء روشهای از تکنیک سطح متغیر یا VARIABLE AREA در اندازه گیری فلو استفاده می‌کند. نمونه رایج روتامتر تشکیل شده از یک استوانه کونیک شیشه‌ای که بر حسب فلوی ماده مورد نظر نسبت به زمان کالیبره شده و یک قطعه مخروط شکل فلزی که با افزایش فلو در شیشه به سمت بالا حرکت می‌کند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

خروج
کاربر گرامی جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 36617522-021 تماس بگیرید
+

ورود

خروج

ستون کناری