مقالات

ترانسمیتر دما

ترانسمیتر دما و رطوبت یا انتقال دهنده دما ابزاری  است که دمای اندازه‌ گیری شده توسط سنسور دما مثل ترموکوپل را به یک کمیت استاندارد قابل انتقال تبدیل می‌کند. ترانسمیتر از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است. یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کند و آن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال دهد.

ترانسمیتر در حیطه ابزار دقیق به تجهیزی گفته می‌شود که یکی از پارامترهای فیزیکی نظیر، دما، فشار، جریان سیال، رطوبت، سرعت، سطح یا ارتفاع مواد داخل مخزن، وزن، و … را به سیگنالی استاندارد نظیر ۴ تا ۲۰ میلی آمپر یا صفر تا ده ولت تبدیل کند و قابلیت ارسال سیگنال به صورت دو سیم یا پاور لوپ را نیز داشته باشد.

این تجهیز همچنین می‌تواند الکترونیکی نیز باشد. در هر دو مورد، سیگنال ارسالی استاندارد است و برای تجهیزاتی که در حلقه کنترل قرار دارند قابل فهم هستند.

ترانسميترهای دما می‌توانند در چندين مدل ساده و قابل كاليبره ارائه شوند. اين ترانسميترها، قابليت تشخيص انواع سنسور دما نظير انواع ترموكوپل را دارند.

 

ترانسمیترهای دما از نظر چگونگی نصب به دو دسته تقسیم می شود:

  1. ترانسمیتر دمای کله‌ای: ترانسمیتر دمای کله ای در داخل محفظة بالای سنسور قرار گیرند که به نوع HEAD MOUNTED معروف هستند.
  2. ترانسمیتر دمای ریلی: ترا نسمیتر دمای ریلی در داخل تابلو و روی ریل‌ها نصب می‌شوند که به RAIL MOUNTED معروف هستند.

انواع ترانسمیتر:

ترانسمیتر در دو نوع:

  1. پسیو (غیر فعال)
  2. اکتیو (فعال)

ترانسمیتر پسیو (غیر فعال): این نوع ترانسمیتر که یکی از پرکاربردترین ترانسمیترها است، مسیر تغذیه جداگانه ندارد و ولتاژ مورد نیاز تغذیه خود را روی همان خطوط جریان خروجی از دستگاه جانبی مثل RTU یا PLC و غیره دریافت می‌کند سپس کمیت اندازه‌گیری‌شده را به صورت جریان استاندارد روی خطوط خروجی ارسال می‌کند.

اینکار باعث می‌شود که سیم‌کشی اضافی برای تغذیه درتجهیزات اندازه‌گیری مورد نیاز نباشد و همچنین ترانسمیتر بدون نیاز به برق جداگانه از طریق خطوط اتصال یافته به خروجی‌های آن‌ها تغذیه شوند.

ترانسمیتر اکتیو (فعال) : این نوع ترانسمیتر صنعتی، کمیت اندازه گیری شده را روی دو خط به صورت جریان استاندارد ۴ تا ۲۰ میلی آمپر ارسال می‌کند ولی برای عملکرد صحیح نیاز به تغذیه جداگانه دارند که بایستی به گونه‌ای تامین و به آن‌ها تحویل داده شود. بنابراین این نوع از ترانسمیتر منجر به صرفه جویی در سیم کشی نمی‌شود و مزیت ترانسمیتر پسیو را ندارد.

مقاله مرتبط: فلومتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

خروج
کاربر گرامی جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 36617522-021 تماس بگیرید
+

ورود

خروج

ستون کناری